Intotdeauna mi-am dorit sa ajung Sighisoara. De fapt, am
luat decizia de a calatori prin locuri neumblate de mine, acum un an, cand am
inceput sa bantui pe facebook. Si am inceput cu LIKE-uri pe diferite pagini.
Primul a fost la o scoala de Ghizi Montani. Ei au share-uit
un eveniment, care aveam sa aflu ca, de fapt, se cheama aplicatie. O scoala de
ghizi are programul alcatuit din cursuri si aplicatii.
Nu am sa va povestesc aici decat cum am descoperit eu Sighisoara: am ajuns seara in jurul orei
18.00. La coborarea din autocar, s-au format echipe si ni s-a inmanat cate o
harta si o foaie cu ghicitori. La aceste ghicitori, trebuia sa aflam
raspunsurile, urmarind insemnele de pe harta. Echipa care ajungea prima la
destinatie, avea ocazia sa isi aleaga camera de cazare. Cazari superbe in tot
cazul: Casa cu Cerb, Casa Wagner si, in ultimul rand, Hotel Sighisoara. Ca si in majoritatea cetatilor medievale, in Sighisoara veti gasi intotdeauna oameni costumati in haine de epoca, dispusi sa va relateze detalii despre istoria cetatii.
Urmarind harta, am aflat ca Sighisoara a fost inclusa in
patrimoniul UNESCO din 1999. Intrarea in cetate se face prin Turnul cu ceas, construit inca din secolulal XIV-lea. Acesta a fost preluat ulterior ca model si de catre alte constructii sasesti din Transilvania.
Casa Vlad Dracul, fosta Casa Paulini ,una dintre cele mai vechi cladiri
din cetate, se afla în stanga micii pieţe a Turnului cu Ceas. Legenda spune ca
aici s-ar fi nascut Vlad Tepes Vlad Dracul, fiul lui Mircea cel Batran.
Acesta a locuit casa intre anii 1431-1435.
Casa cu Cerb a fost proprietatea primului primar al Sighisoarei,
venit din America si stabilit aici. Era foarte pasionat de vanatoare.
Trofeul montat pe zid si pictura, reprezinta un cerb in marime naturala. Asa cum am facut eu poza, in spate se vede scara
scolarilor, foarte slab luminata seara. Va recomand sa le numarati. Nu o sa
puteti decat urcandu-le (176 de trepte). Dupa ce am terminat de numarat, am ajuns in deal. Priveliste frumoasa, in fata biserica, in stanga scoala. Cand m-am hotarat sa explorez tinutul, s-a stins lumina.
Cum nu aveam frontala la mine, nu am vazut imensul cimitir pomenit de toti
vizitatorii.
Piaţa cetatii este ceea ce eu am numit centru. De aici vezi Casa
cu Cerb, Scara Scolarilor, Casa Wagner, cam toate obiectivele
turistice de prim-plan, ale Sighisoarei.
Inchei prin a va spune ca Sighisoara este singura cetate locuita din Romania si una dintre putinele cetati locuite din Europa. Prima atestare documentara o mentioneaza
in anul 1280 (14 decembrie) sub denumirea de «Castrum Sex», desi exista dovezi
ale existentei sale inca din 1191 ... iar iesirea din cetate, se face pe sub Turnul Croitorilor.
P.S.: In final ne-am ales Casa cu Cerb, loc preferat si de printul Charles, care, in peripetiile sale prin Romania, se lasa incantat si de arhitectura.
Text înscris în concursul Komandamentul de iarnă – Tabăra de Fotografie pentru Bloggeri, un eveniment organizat de Foto Union, cu sprijinul Neola, Hotel Kehlbachwirt, Domeniile Vînju Mare, Hotel Continental, Opel, Anagrama.






Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu